גלאוקומה – הגנב השקט של הראיה

חידושים באבחנה ובאפן הטיפול במחלה

פרופ. שלמה מלמד
פרופסור מן המנין לאופטלמולוגיה
מופקד הקתדרה לחקר הגלאוקומה ע"ש צוקר-סוסמן
מנהל מרכז הגלאוקומה ע"ש סם רוטברג
ביה"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב

 

הגלאוקומה מוגדרת כמחלה אופינית של עצב הראיה על רקע עליה בלחץ התוך עיני (לת"ע). העליה בלחץ גורמת לנזק בלתי הפיך בתאי הגנגליון ברשתית ועצב הראיה והתוצאה הנלוית היא נזק מתקדם בשדה הראיה מההיקף למרכז, העלול להגיע עד לאבדן מוחלט של הראיה.
לחץ תוך עיני גבוה , עדיין ללא נזק , קרוי יתר לחץ תוך עיני( או OHT) , והוא קיים אצל 8% מהאוכלוסיה הבוגרת. נוכחות של גורמי סיכון אופיניים מגדילים את האפשרות להתדרדרות של OHT למצב של גלאוקומה , ואלה הם: גיל מבוגר, סיפור משפחתי של גלאוקומה, קוצר ראיה, קרנית דקה ומחלות כלי דם. הגלאוקומה עצמה מופיעה ב 2% של האוכלוסיה.
נכון לשנה זו, הגלאוקומה מהוה עדיין סיבה מס. 2 לעוורון בעולם המערבי וסיבה מס. 1 או 2 (תלוי באזור המדובר) לעוורון בעולם השלישי.
 

חשיבותו של האבחון המוקדם

הבעיה המרכזית של הגלאוקומה הינה העובדה שהמחלה בדרך כלל איננה גורמת לכאב או אבדן ראיה מיידי, ולכן החולה איננו מודע להתקדמות הנזק והאבחון נעשה בהרבה מקרים מאוחר מדי. זו הסיבה שהמחלה נקראת ה"גנב השקט" של הראיה.
לכן, יש חשיבות עצומה לאבחון מוקדם ככל האפשר, כאשר עדיין אין נזק לעצב הראיה ושדה הראיה, ולהתחיל טיפול להורדת הלת"ע במהירות. אנו ממליצים באופן גורף שכל אדם מעל גיל 40 ייבדק ע"י רופא עיניים אחת לשנה, וכל אדם עם סיפור משפחתי של גלאוקומה ראוי שייבדק מעל גיל 25.
כיום, יש באפשרותנו לשפר את האבחון המוקדם ע"י שימוש בטכנולוגיות חדישות של הדמיית עצב הראיה והרשתית. אחת מהטכנולוגיות הללו היא ה-OCT המאפשרת סריקה של העצב ברזולוציה של 3 מיקרונים עם קבלת מפה מדויקת של עובי סיבי העצב. מיפוי זה נותן הערכה מדויקת של מצב ומבנה עצב הראיה ומאפשר תכנון עדכני יותר של הטיפול. ה OCT הינה בדיקה פשוטה וקצרה ואינה מלווה בשום אי-נוחות לנבדק.
 

חידושים בטיפול בגלאוקומה

ברגע שהמחלה מאובחנת (גלאוקומה או OHT עם גורמי סיכון), יש צורך בטיפול להורדת הלת"ע. עד לפני שנתיים-שלוש הסדר המקובל היה להתחיל עם טיפול תרופתי , לאחריו לייזר ובמידת הצורך – ניתוח. כיום, הלייזר החדש (SLT) מומלץ במקרים רבים כטיפול ראשוני עוד לפני מתן טיפות. היתרונות של הלייזר הקרוי אף "הלייזר הה ומאופטי" הם: בטיחות הטיפול היא 100% שכן האנרגיה של הלייזר מזערית, יעילותו גבוהה ( 90% הצלחה), אין צורך בזריקות, ללא שום כאב, הטיפול אורך מספר דקות ואין צורך בחבישת העין או במגבלה כלשהי לאחר הטיפול. כיום אנו מבינים היטב את מנגנון הפעולה של ה SLT : שפעול ביולוגי והאצת תהליכים אנזימטים וכימיים המביאים להגברת יציאת הנוזלים מהעין וירידה בלת"ע. לסיכום: אין מדובר בניתוח אלא בטיפול ביולוגי והוא מבוצע בקליניקה ולא בחדר ניתוח.
בנוסף ל SLT , ישנם פיתוחים חדשים בניתוחי גלאוקומה כגון: השתלת מסתמים, שימוש בלייזר 2CO במקום סכין וכו. יתרונות הניתוחים החדשניים הללו: הניתוח פחות חודרני לעין, עם שמירה טובה על מבנה העין כך שההחלמה מהירה מאד ומספר ועצמת תופעות הלואי שנצפו בניתוחים השגרתיים פחותה בהרבה.

לסיכום: השיפור באיבחון מחד והחידושים בטיפול המוצע מאידך מצעידים את ניהול מחלת הגלאוקומה לעידן טוב ובטוח יותר.בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן